H istorie a význam dárků
Obyčej dávat dary "o svatých nocích" je známý od středověku. Vánoční dar pomáhal po celá staletí upevňovat vzájemné svazky. Lidé věřili, že prostřednictvím daru dávají část sebe sama. Jednalo se ovšem o dárky drobné, často vlastnoručně vyrobené, které s charakterem soudobé nadílky mají pramálo společného.
Dříve se např. dětem a mladým lidem nadělovala červená jablíčka (symbol zdraví, síly a dlouhověkosti), ořechy (slibující moudrost a zralost) či sladké perníčky (příslib radostí a slastí mládí). Mládenci a panny dostávali obvykle nějakou ozdobu. Dívky často náramky s tyrkysy nebo bílými perlami, které symbolizovaly jejich čistotu, poslušnost a povinnost k rodičům. Kde na to rodina měla, dostával chlapec nebo dívka zlatý nebo alespoň zlacený řetízek nebo náramek. Jeden ze zvyků vyžadovalo dát každému dítěti, staršímu dvanácti let stříbrnou či zlatou minci. Pokud ji obdarovaný celý večer nepustil z dlaně, měl zajištěn bohatý život. Dospělí si s oblibou dávali láhve s vínem, sladkosti a kandované ovoce, protože ty slibovaly sladký život. Pokud někdo chtěl přát druhému slávu, štěstí a mnoho krásných chvil, poslal mu vonnou mast nebo voňavku...
Přemrštěně nákladné dary jsou doménou dnešní doby a plní spíše funkci užitkovou. Pochopitelně však záleží pouze na nás samých, zda i dnes dokážeme dávat a přijímat vánoční dárky jako upřímná poselství svých srdcí.
Když na Štědrý večer zazní cinkot zvonku, všechny děti vědí, že Ježíšek je už vzhůru a přinesl jim ozdobený stromeček s dárky. Každé malé dítě u nás ví, že dárky pod vánoční stromeček naděluje Ježíšek. Třebaže ho nikdo nikdy ve skutečnosti neviděl, je našim srdcím blízký. Jako nadpřirozená, všeobjímající bytost k českým Vánocům prostě patří.
Ježíšek - boží Jezulátko, štědré především k dětem, je bezesporu českou doménou. Neboť ve světě rozdávají vánoční dárky převážně staří, fousatí dědečkové. Např. ve Francii Pepa Noell, v Německu Weihnachtsman, ve Finsku Velký Ukko, v Holadsku Mikuláš, ve Švédsku Jultomten, v Rusku děda Mráz, v anglosaských zemích Santa Claus.
Symbolika českého Ježíška bezprostředně souvisí s tradicí betlémů, které sehrávaly v interiéru světnice velkou roli. Poprvé se u nás objevily v 16. století. Děti si logicky Ježíška připodobňovaly k Jezulátku v jesličkách, které samo obdarováno dělí se s nimi o radost, bdí nad jejich štěstím a plní jejich tajná přání.
Ve světě se největší oblibě těší anglosaský Santa Claus, bělovousý děda v červeném hábitu, který za dětmi přijíždí ze severu na saních tažených soby. Začátkem zimy se ze svého bydliště vydává do měst. Někde chodí po světě s pytlem dárků, jinde se s tímto pytlem spouští komínem do kamen a krbů.
Santa Claus neboli St. Nicolaus (z řečtiny) neboli Svatý Mikuláš se narodil roku 250 našeho letopočtu v maloasijském městě Patara. Jeho zámožní rodiče brzy zemřeli a soucitný mladík ze zděděného jmění štědře podporoval chudé. Nejraději to dělal potají, ale v nevelkém městě se na to občas přišlo. Za čas Nicolause všichni velebili. Ten však chválu neunesl a raději utekl "do světa". Později se stal biskupem v Myře na jižním maloasijském pobřeží. Ujímal prý se zvláště chudých dětí, štědře je obdarovával. Zemřel kolem roku 345, jeho kult však došel nesmrtelné tradice a každé Vánoce znovu ožívá.
Účastníci santaclausovského kongresu (který se v roce 1991 konal v Kodani) rozhodli, že sídelním městem štědrého muže, který rok co rok o Vánocích stihne obdarovat statisíce dětí, bude město Nuuk v Grónsku, kde byl zřízen i speciální poštovní úřad, kam na adresu Santa Clause chodí psaníčka z celého světa. "On" na ně odpovídá krátkým blahopřáním v angličtině, dánštině či grónštině. V posledních letech však stále více blahopřání vyřizuje po internetu - přece jen je to rychlejší.
Chcete-li i Vy obdržet milé vánoční blahopřání od Santa Clause, zkuste ho kontaktovat prostřednictvím internetu např. na adrese: www.santas.net/email.htm.
Můžete mu zkusit i poslat dopis na adresu: Santa Claus, Santa House, Box 509,G 100 Nuuk, Grenland.
Balení dárků
Originální obal je při chystání dárků (a to nejen vánočních) takovou závěrečnou tečkou za vším naším snažením. A přestože i při jeho výrobě lze dát prostor kreativitě a fantazii, náleží – kupodivu – tato fáze k těm méně oblíbeným. Pokud máte pocit, že nepatříte k šikulkám, které si se vším vědí rady, ale nechce se vám využívat balicích služeb, inspirujte se našimi tipy. Určitě vás přitom napadnou další zajímavé varianty…
1. orchidej
Každá žena uvítá spojení milé pozornosti s květinou (ať už je to růžička nebo nákladnější orchidej) – dostane tak vlastně dárky dva.
Balíček nebo krabičku převažte stužkou do kříže a na středu vsuňte pod stužku jediný květ v malé plastové ampulce s vodou.
2. dárek s vějířem
Lesklé oboustranné papíry nabízejí množství zajímavých efektů, vytvořených kombinací obou ploch. Jako například dvoubarevný vějíř.
Při balení dárku si ponechte na konci větší přesah papíru a naskládejte ho do harmoniky. Pak ho v polovině stáhněte (překroucení zafixujte lepicí páskou) a vnější část papíru otočte – vzniknou tak dva vějířky, každý jinak barevný. Překroucení zakryjte velkou mašlí.
3. „bombónek“ pro děti
Děti milují překvapení. Dárek v podobě velikého bombónu pro ně bude velkou neznámou – o to více se budou na jeho rozbalení těšit.
Předmět zarolujte do lesklého barevného papíru, případně ještě do celofánu a na obou koncích převažte.
4. „košile“
Věřili byste, že z papíru snadno vykouzlíte košili? A může být dokonce i ve stejném stylu jako obsah balíčku – country kostkovaná, hippie s věty nebo jednobarevná smokingová.
Nejprve zabalte krabici do papíru. Pak vytvořte z dvojitého proužku papíru zapínání a límec. Nakonec přilepte tuhým lepidlem košilové knoflíčky a šup s dárkem pod stromeček!
5. láhev
Zabalit láhev s vtipem vábec není snadné. Ale přece dědečkovi nepředáte oblíbený mok jen s mašlí na hrdle…
Při balení láhve ponechte papír na jedné straně delší a naskládejte ho do vějířku. Konec zafixujte na spodním okraji láhve průhlednou lepicí páskou, tu zamaskujte mašličkou. Taková adjustáž bude působit velmi slavnostně.
6. balíček se zvonečkem
Neumíte efektně vázat mašle, a přesto byste chtěli překvapení pro maminku hezky zabalit? Kupte si na ně sáček!
Dárek vložte do sáčku a jeho horní okraj srolujte společně se svazkem tenkých stužek nastříhaných na přibližně stejnou délku do ruličky. Poté volně visící konce stužek pomocí nože ozdobně nakruťte, na střed přehybu přilepte zvoneček.
7. skládaný dárek
Princip skládání sámku na tomto balíčku je shodný jako při skládání vějířku. Z delšího přesahu papíru však nevytváříme harmoniku, ale sklady, které nakonec zafixujeme a doplníme mašlí.
8. dárek s kouskem přírodniny
Tento balíček je klasicky zabalený, jen je zde přes ozdobnou širokou stuhu použitý lýkový provázek a střed balíčku je dozdoben kouskem přírodniny např. větvičkou, břečťanem, suchými květinami, travinami, sušenými plátky pomeranče.
9. různé způsoby zdobení krabic Potřebujete na dárek pevný obal? Jestli nechcete kupovat dárkové krabice, použijte třeba ty od bot. Sáhněte tentokrát po štětci a barvách (např. Balakryl, Balakom), po zlatém nebo stříbrném spreji, vezměte na pomoc dekorační fólie, flitry, stužky a dejte se do díla.
Při natírání krabice s lakovaným povrchem zanechává Balakryl viditelné tahy štětcem, podobné technice fládrování. Po zaschnutí můžete povrch polepit stříbrnými vločkami. Než víko uschne, posypejte ho glitry. Nakonec ozdobte mašlí, uvázanou z několika druhů stuh s kovovými drátky.
Lososové krabici jsme do horní části vyřízli motiv stromečku, přestříkali ji zlatavým sprejem a výřez zdůraznili zlatou konturou. Celé víko je z vnitřní strany podlepeno plstí (lze použít i efektní lesklou fólii). Nakonec jsme připevnili zlatozelené stuhy.
Kupované i doma dělané dárkové krabičky se nemusí převazovat stuhami, když je ozdobíme vánočním motivem nebo jménem obdarovaného. Můžeme je na víko vyšít zlatou nití nebo písmena namalovat lepidlem a posypat glitry.
10. zdobení lahví
Na zabalení lahví se dá použít také krepový papír, lepenka i barvy. Fantazii se meze nekladou. Zdobit lze pomocí stuh, korálků, květů, i přírodnin. Vše záleží na příležitosti a samozřejmě i naturelu odbarovaného.
11. mašle
Červená mašle je bezva fór na menší textilní dárky. Vyberte si měkčí balicí papír, dárek do něj zarolujte, volné konce stočte dospod, slepte páskou. Balíček nakonec převažte páskou ze stejného papíru a hezky upravte do mašle.
12. krabice z lepenky
Krabice z lepenky, ale i další typy balení získají na exkluzivitě, když je ozvláštní dekorace z korálků. Hvězdičky, kytičky i vločky pak mohou zdobit vánoční stromeček.
13. krabice z lepenky
Zdobit se dá rovněž korálky nebo papírovými dekoracemi.
14. dárek se střapci
Dárek se střapci vypadá půvabně a jeho výroba je snadná. Zvolte zajímavý papír, spodní část zahněte obvyklým způsobem, v rozích horní části vytvořte děrovačkou otvory a těmi protáhněte šňůrky, které jsou na jednom konci zakončeny střapci.
15. stromeček
Pod „sukněmi“ stromečku se může ukrývat lahvinka určená tatínkovi. Připravte si tři kornoutky, dva ustřihněte, abyste je mohli navléknout na láhev a přilepte je ke sklu.
16. zelené psaníčko
Krabice – psaníčko – můžeme zakoupit v papírnictví, natřít barvou a ozdobit motivy ze zlaté samolepicí fólie.
17. zlatá láhev
Zlatá láhev se stylizovanou kometou může ukrývat třeba sladké pití, které Ježíšek nadělí babičce. Až ji budete balit, ustřihněte si delší papír, abyste z jeho horní části mohli vytvořit ocas komety. Zvlášť vyskládejte kolečko, stočte je a připevněte oboustrannou lepicí páskou.
18. sněhulák
Svetr nebo bundu srolujte, zabalte a převažte stužkou do tvaru sněhuláka. Hrnec a mrkvička jsou z papíru.