DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zvyky a obyčeje

týd
8
8
dny
8
8
hod
8
8
min
8
8
sec
8
8

Zvyky a obyčeje

Lidé odedávna toužili poodhalit roušku budoucna a dozvědět se, co je v následujícím roce nebo v příštích letech čeká, a budoucnost se snažili ve svůj prospěch i ovlivnit. A jelikož všechno mělo svůj čas, posloupnost a neměnný řád, budoucnost se předpovídala mimo svátku svatého Ondřeje především o Vánocích, zejména o Štědrém dnu. Na stůl se pohodilo několik drobných mincí, které měly rodině přinést hodně peněz. Stejnou úlohu měla rybí šupina, která se nosila celý rok v kapsičce u vesty nebo v portmonce, čili peněžence. Vařila se jídla, která byla symbolem hojnosti, rozmnožení peněz a hmotných statků, např. čočka a hrách.

K ovlivňování budoucnosti sloužily lidem i různé byliny. Některé uchovávali v plátěném sáčku pod polštářem, jiné nosili při sobě nebo z nich vařili různé nápoje lásky a zapomnění. Nemnohé rostliny dokázaly navrátit dívce milého. Další ochraňovaly stavení před bleskem, jako např. netřesk čili znebotřesk, který se sázel na střechu chalupy. Trnité haluze ochránily rodinu a hospodářství před zlými vlivy.

Kromě peněz zajímalo lidi zdraví. Za tím účelem se příčně rozkrajovala jablka. Hvězdička znamenala zdraví, zvlášť pěkná dlouhý život, křížek nebo zkažené jablko signalizovaly nemoc, krátký život či smrt. Pouštěly se lidičky vyrobené z půlky ořechu a krátké svíčky. Dívky měly svíčku bílou, chlapci červenou. Komu lodička doplavala nejdál, ten se dožil vysokého věku. Komu svíčka shořela rychle, toho čekal život krátký. Spojení se nebo přiblížení lodiček znamenalo dlouhodobé přátelství, u děvčete a jejího nápadníka sňatek.

Věštilo se také z rozlousknutých ořechů, klepalo se na kurník, třáslo se bezem a lilo olovo. Dívky prosekaly na rybníku led a co spatřily v hlubině, to je příští rok potkalo.

Hospodáře zajímala hlavně ochrana hospodářství a úroda v příštích letech. Již při stavbě domu vysadil u chalupy velký strom – javor, jasan, lípu, dub nebo smrk, který chránil stavení před bleskem. Stavení jistil ještě o Vánocích, kdy zastrčil kůstku od večeře za trám, opatroval ve světnici svěcenou vodu nebo svěcené haluze a svaté obrázky.

Na Štědrý den se hospodář postaral o sad, vyhodnotil pokusné setby obilí, čočky, hrachu a jiných plodin a. Podle chování zvěře, stavu plodin a vývinu počasí odhadoval budoucí úrodu. Různými magickými obřady chránil stavení před čarodějnicemi a dobytek před uhranutím.
 

image


Hold se vzdával i vodě. V Třebětíně u Ledče nad Sázavou dávala hospodyně při večeři kousek vánočky, jablko a ořech děvečce, aby jimi obdarovala studánku. Děvečka dary hodila do studně se slovy: „Studně, studničko, my ti přinášíme štědrovečerního večera, abys nám dala po celý rok dost vody“.

Za okna se sypala mouka anebo se vyhazovala na zápraží do vzduchu, aby se uklidnila meluzína a vichr.

Slepicím dávala hospodyně vařené brambory s mákem. Věřilo se, že kolik máku slepice sezobe, tolik snese příštím rokem vajec. Totéž platilo i o hrachu.

Na Štědrý den dávaly hospodyně houserovi a kohoutovi česnek, aby dobře pojímali a byli bujní. Česnek se podával také psovi, aby dobře hlídal a byl zlý na zloděje.

Po večeři odnášeli chlapci drobky, kosti a pecky od večeře stromům, aby dobře rodily, někde je hospodář sám zakopával pod stromy. Zvlášť bohatá úroda byla očekávána, když se zbytky od večeře zabalily do čistého bílého ubrousku.

Včelám se přilepšilo kouskem jablka, několika vyloupanými ořechy a místy i kouskem cukrové homolky nebo trochou řepného sirupu , aby měly příští rok hodně medu.

Snad nejvíce zvědavé a plné očekávání byly dívky, které se chtěly vdávat. Pečovaly o snítky třešní, které měly zaručit vdavky v příštím roce. Házelo se střevícem a špička střevíce určila dívce osud. Směřovala-li ke dveřím, dívka odešla z domu – vdala se. Směřovala-li špička do místnosti, vdavky se nekonaly.

Když bylo v rodině více děvčat, každá ukrojila kousek chleba nebo vánočky a položila jej na stoličku nebo na zem. Který kousek si vzal přivolaný pes jako první, ta dívka se nejdřív měla vdát.

V Horních Počáplech na Roudnicku vařila děvčata ne Štědrý den knedlíky. Do každého zabalila lístek se jménem některého z nápadníků a pak vhodila do vroucí vody. Knedlík, který vyplaval na hladinu první, vyjmula z vody a rozkrojila. Toho, jehož jméno bylo napsáno na lístku, měla určitě dostat za muže.
Na Domažlicku si děvčata tajně napsala na lístky jména oblíbených chlapců a vložila je do modlitebních knížek. Na jitřní mši jeden lístek vyjmula. Čí jméno na něm bylo, toho měla dostat za muže. Na Roudnicku umyla dívka po večeři nádobí, šla vylít špínu na dvůr a třikrát po sobě říkala:“Liju, liju střez, zaštěkej mi pes, kde můj milý večeří dnes?“ V trhové Kamenici u Hlinska běžela děvčata na Štědrý den do dřevníku, kde nabrala náruč polen a donesla ke kamnům. Byl-li počet polínek sudý, věřilo se, že se dívka vdá, byl-li lichý, měla ještě čekat.
Jinde dívky sáhly do hromádky polen a jedno vytáhly. Podle tvaru vybraného polínka usuzovaly, zda bude ženich malý nebo vysoký, tenký či tlustý, rovný nebo hrbatý.
Mnohé věštby a zvyky upadly v zapomnění, ale řada z nich se udržela až do počátku dvacátého století. S některými z nich se dokonce setkáváme i dnes. Je to například řezání barborek, pouštění lodiček nebo lití olova. Pozbyly ale na vážnosti a obřadnosti, kterou dříve měly, a často byla zapomenuta i jejich původní symbolika. Jsou spíše kratochvilnou zábavou. Také prostředky k dosažení vytčeného cíle jsou různé. Místo skořápek ořechů se používají plovoucí svíčky, namísto olova cín, klasické barborky se nahrazují snítkami zlatice, kdoulovce nebo jiných dřevin, případně řezanými květinami.

 

Lití olova

Magickou moc propůjčovalo věštbě olovo – kov alchymistů. Olovo je lehce tavitelné. Proto si ho lidé vybrali jako technický prostředek při poodhalování budoucnosti. Například dívky se s jeho pomocí snažily zjistit, za koho se provdají. Tavilo se ve staré naběračce či lžíci nad plamenem svíčky nebo nad ohněm v kamnech, dříve nad ohništěm černé kuchyně. Když bylo roztaveno, vylilo se přes ucho starého klíče nebo jen tak do hrnce či umyvadla naplněného vodou. Olovo ve vodě rychle ztuhlo. Po vytažení se podle tvaru hádalo povolání budoucího manžela. Podobalo-li se peru, bude to písař, pokud motyce – tak sedlák, meči – bojovník, bochánku chleba – pekař, ševcovskému kopytu – švec a tak podobně. Když se odlité olovo nepodobalo ničemu, muselo se osvítit plamenem svíčky nebo lampy, a teprve stín odhalil pravou tvář ženicha.
 

image


Zvědavi na budoucnost ale byli i ostatní, Pro odhalení jejího tajemství byla uřčena řada vysvětlujících symbolů: kord znamenal mrzutosti, kotva – naději a pomoc přátel, láhev – všechno bude v pořádku, ovce – někdo nás chce ošidit, podkova – kujme železo, dokud je žhavé, metla – je nutné být ostražitý, pták – všechno se nám podaří, rakev – rozlučme se se svými sny, strom – naše jmění se rozroste, rostlina – úspěch je zaručen, věnec – znamenal smír s nepřítelem, zub – problémy, žebřík – vzestup.

 

Vánoční pranostiky

Pranostiky vycházely z konkrétních zkušeností mnoha generací, předávaných z rodičů na děti. Připomeňme si některé z pranostik, které se vážou k vánočním dnům:

- Na Adama a Evu (24.12.) čekejte oblevu.
- Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný.
- Když na Štědrý večer sněží, na pytle se chmel těží.
- Mráz na Boží narození(25.12.) – zima se udrží bez proměny.
- Když na Boží hod prší, sucho úrodu poruší.
- Na Boží narození o bleší převalení.
- Na Boží narození o komáří zívnutí.
- Jak na Nový rok, tak po celý rok.
- Na Nový rok o slepičí krok.
- Na Tři krále mrzne stále.
- Je-li na tři krále jasno, zadaří se pšenice.
- Když čas před vánocemi až do Tří králů (6.1.) mlhavý a tmavý jest, následují na to nemoci.
- Jak vánoce obalí stromy sněhem, tak posype je jaro květem.
- Zelené vánoce – bílé velikonoce.
- Jasné vánoce – hojnost vína i ovoce.
- O vánocích obloha čistá a hvězdná, bude úrodný rok.
- Lepší vánoce třeskuté než tekuté.
- Pak-li na Štěpána (26.12.) silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
- Když na Štěpána větrové uhodí, příští rok špatně se urodí.
- Jaký prosinec, takové jaro.
- Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
- Po studeném prosinci bývá úrodný rok.
- Vánoce na ledě – Velikonoce na blátě.
 

image